Fotoğraf Topluluğu

Topluluğumuz:
Topluluğumuz İZİMDER çatısı altında üyelerimiz ve Fakültemiz Öğrenci Fotoğraf Kulübü’nün katılımıyla tamamen gönüllülük usulü ile çalışan bir hobi grubudur.Hiçbir siyasi,dini ve ideolojik görüşü savunmamaktadır.
Topluluk üyelerinin kendi istekleriyle uygun sorumlulukları üstlenmesiyle aktivitelerini sürdürmektedirler.

Amaç ve Misyon:
Üyelerimiz arasında fotoğraf eğitimi ve bilimsel çalışmalar ile fotoğrafın gelişmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, fotoğraf aracılığı ile insanların bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal niteliklerin geliştirilmesi için çaba göstermek, üyelerimiz arasında
yakınlaşma ve dayanışma oluşturmak, kültürümüzü, sanatımızı ve ülkemizi her yönü ile yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya çalışmak, kaybolup gitmekte olan değerleri korumak, bunların sosyal ve bilimsel açıdan değerlendirilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Organizasyon Yapısı:
Yönetim : Fotoğraf topluluğumuz, İZİMDER Yönetim kurulu üyelerinden bir kişinin başkanlığı altında, yardımcıları ve diğer yönetim kurulu üyeleri derneğin üyeleri,fakülte fotoğraf kulübü üyeleri öğrenciler arasından oylama ile seçilir. Seçilen üyeler gönüllülük esasına göre çalışmaktadır.
Grup Üyeliği: Grubun tüm etkinlikleri İZİMDER üyelerine, fakültemiz mezunlarına ve öğrencilerine açıktır. İsteyen her üye gerek hazırlık aşamasında gerekse sadece katılımcı olarak organizasyonlarda yer alma hakkına ve özgürlüğüne sahiptir.
Etkinlik Kararları: Fotoğraf Topluluğu üyelerinin eğilimlerine, zamanlarına ve bütçe yapılarına göre belirlenmektedir. Yapılacak etkinlik takvimi altışar aylık yada bir yılı kapsayacak dönemler olarak planlanmaktadır. Bu programları Fotoğraf Topluluğu belirlemektedir ve İZİMDER programlarıyla çakışmamasına özen göstermektedirler.

Vizyon:
Öğrenme, uygulama ve ürünleri değerlendirme için; toplantı, konferans, seminer, kurs, gösteri, sergi, yarışma, gezi gibi çalışmalar düzenler.
Eğitim kurumları, galeri ve müzeler, diğer kamu ve özel kuruluşlar ile ilişkiler kurar. Dernek amaçları yönünde ortak çalışmalar yapar, desteklerini sağlar veya onların çalışmalarına destek olur.
Dernek amaçlarının gerçekleşmesi, haber ve bilgi iletişiminin hızlandırılması için yayınlar hazırlar ve bu amaçla kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapar.
Fotoğraf çalışmalarımızı, kültür ve sanatımızı genel olarak tüm yönleri ile ülkemizi diğer ülkelerde tanıtacak sergi ve gösteriler hazırlar.

Bütçe:
Sergiler dışında yapılacak organizasyonların maliyeti hesaplanarak ve kişi başı ücret bedeli bölünerek organizasyonlar kârsız ve zararsız kapatılması amaçlanmaktadır.

Yetkililer: Metin YAĞCI


10 Ekim 2015 Cumartesi günü etkinliğimizi fotoğraf sever üye ve misafirlerimizin katılımı ile gerçekleştirdik.

2016 – 2017 FOTOĞRAF DÜNYASINDA GEZİNTİ
9 Ocak 2017 Pazartesi günü saat 18.00 ‘ de dernek merkezimizde fotoğraf eğitmeni İPEK CABADAK ‘ ın GELECEĞE EMANET FOTOĞRAFLAR konulu sunum ve söyleşisini yaptık. Derneğimiz adına Metin YAĞCI, İpek CABADAK ‘a bir teşekkür plaketi takdim etti.

Düşlerde Dans Vals – Şenol Kılıç videosunu izlemek için tıklayınız…

14 Kasım 2016 Pazartesi günü saat 18.30’da dernek merkezimizde, Fotoğraf Sanatçısı Şenol Kılıç’ın “Hareket ve Zaman” Konulu sunumunu izledik. “Düşlerde Dans” Konulu fotoğraf sergisi açıldı.Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mehmet Ali SÖNMEZ, Derneğimiz Fotoğraf Topluluğu adına bir teşekkür plaketi sundu.

2015 – 2016 FOTOĞRAF DÜNYASINDA GEZİNTİ

14 Aralık 2014 söyleşisinde konuğumuz Uluslararası Fotoğraf sanatçısı AFIAP Yusuf TUVİ ‘nin muhteşem  “ İRAN “ sunumunu dernek merkezimizde izledik. Etkinlik sonunda dernek yönetim kurulu başkan yardımcımız ve fotoğraf topluluğu başkanı Mehmet Ali SÖNMEZ, Yusuf TUVİ ‘ ye teşekkür plaketi takdim etti.

28 Aralık 2015 Pazartesi günü saat 18.30’da dernek merkezimizde, Fotoğraf Sanatçısı Emekli Ziraat Mühendisi Yılmaz KALPALP’in “İncir Ağaçları” Konulu sunumunu izledik. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mehmet Ali SÖNMEZ, Derneğimiz Fotoğraf Topluluğu adına bir teşekkür plaketi sundu.

11 Ocak 2016 Pazartesi günü saat 18.30’da Dernek Merkezimizde Metin YAĞCI’nın katkılarıyla Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Elemanı ve Fotoğraf Sanatçısı Tahit ÜN, “Yaşama Fotoğrafla Dokunmak” konulu sunumunda Nahçıvan, Safranbolu, Çin, Roman Yaşamı ve Madenciler temalarını işledi. Dernek Yönetim Kurulu Başkanımız Yaşar Erkan ÖZDEMİR, Derneğimiz Fotoğraf Topluluğu adına bir plaket takdim etti.

08 Şubat 2016 Pazartesi günü dernek merkezimizde saat 18.30 ‘ da EÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Fotoğraf Sanatçısı Doç. Dr. Adil ALPKOÇAK fotoğrafçılığın yeni dallarından biri olan “ MİNİMALİZM “ konulu sunum ve söyleşi konuğumuz oldu. Söyleşi ile birlikte EFSA fotoğraf derneği üyelerinin 20 Şubat 2016 tarihine kadar açık kalacak MİNİMALİZM konulu fotoğraf sergisi dernek merkezimizde açıldı. Söyleşi sonunda dernek yönetim kurulu başkanı Y. Erkan ÖZDEMİR, Doç. Dr. Adil ALPKOÇAK ‘a bir teşekkür plaketi takdim etti.