Derneğimiz, 22 Ağustos – 03 Eylül tarihleri arasında üyelerimiz, mezunlarımız ve misafirlerimizin katıldığı GÜNEY KORE – JAPONYA Kültür Gezisi yapıldı.

Gezimize SEUL’ün Namsan Bölgesi‘nde bulunan Ioseon Hanedanlığı döneminden kalan Namsangol Hanok Köyü ziyareti ile başladık.

Daha sonra Dünyaca ünlü Seul Kulesi’nden Seul şehrini ve kule bahçesinde yapılan etkinliği izledik.

Gezimizin ikinci gününde Seul’de Büyük Güney Kapısı olarak da adlandırılan, içinde 50 bin irili ufaklı imalathane ve dükkanların bulunduğu NAMDAEMUN PAZARINI gezdikten sonra 1394 yılında Joseon Hanedanlığı’ndan kral TAEJO tarafından yaptırılan GYEONGBOKGUNG SARAYI ile saray içerisinde savaş öncesi Kore yaşamının izlerini gördük.

Büyük çoğunluğu 1950-53 yılları arasında Kuzey ve Güney Kore arasında yapılan savaş sırasında kullanılan silah ve araçların sergilendiği, bu savaşa katılıp şehit düşen 741 askerimizin isimlerinin sergilendiği Savaş Müzesini gezdik.

Gezimizin son gününde Han Nehri’nden Seul’u izleyerek gezimizi tamamladık.

 

Gezimize 45 katlı Metropol Gözlemevi’n den Tokyo’yu izleyerek ile başlıyoruz.


Daha sonra Şintoizm dininin ilk ve Japonlar için en önemli tapınağı olan Meji Şinto Tapınağını geziyoruz.

Ulusal Müze ve Tokyo’nun tarihini anlatan Edo Tokyo müzesi ile hemen yanında yer alan Sumo Müzesini gezdik.

 

 


Daha sonra Asakusa Tapınağını gezdik.Tokyo Körfezini gezerek Katamaranda akşam yemeğimizi yedik.Emekli öğretim üyesi ve eski dekanımız Prof. Dr. Fikret SÖNMEZ yetiştirdiği öğrencileri ve asistanları ile birlikte bir anı fotoğrafı çektirdi.


Tokyo’yu daha iyi tanımak için verilen serbest günde değişik yerlere gidildi. Edo döneminin ticaret merkezi olan Kawagoe‘ de bunlardan birisiydi.Üçüncü gün Tokyo’yu geride bırakarak Fuji Dağı’nın 5. istasyonuna kadar çıktık.Fuji Dağı’ndan ayrıldıktan sonra dağın etrafındaki göllerin en büyüğü olan Kawaguchiko Gölü’nde yemek molası verdik.Eski ve kentin birlikte yaşandığı spa merkezi olan Takayama’ya geldik. Geleneksel Japon Pirinç Rakısı (Sake) fabrikasında nasıl imal edildiğini gördük. Japon tarzı barbeküyü yerel bir restoranda tattık.Daha sonra UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Gassho Sitili Japon Evleri – WADAKE (Vada) görmek üzere Shirakawago'ya gittik.Japonya’nın sayfiye yeri olan ve "Küçük Kyoto" da denilen Kanazawa‘ da önce Altın İşlemeciliği müzesini gezdik.Daha sonra Kanazawa Evleri ‘nin bulunduğu Higashi Chaya bölgesinde Geyşaların yaşadığı evleri gördük.Yaklaşık 1000 yıl Japon İmparatorlarına başkentlik yapmış ve 2.Dünya Savaşı’nda ABD‘nin bombalamaktan vaz geçtiği KYOTO'da ilk önce Şintoizm Dinine göre pirinç tanrısı İNARİ ‘ ye adanmış Fushimi İnari tapınağını gezdikUNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kiyomizu Tapınağı’nı ziyaret ediyoruz.Kyoto ‘da ki gezimize, Edo dönemine ait en büyük iki kaleden biri olan ve Shougun Tokugava’ nın yaptırdığı tarihi Nijo Kalesi ‘ niDaha sonra zarif Japon Bahçesi ve muhteşem mimarisi ile ünlü Golden Pavallion Zen Tapınağı ‘ nı gezdik.

Tanrıları simgeleyen 1000 tane heykelin içinde bulunduğu Sanjuusangendou tapınağınız gezdik.KYOTO’ da geyşaların sıkça görüldüğü ve yetiştirildikleri okulun da bulunduğu GION Mahallesi’ni gezdik ve okulda sunulan Çay hazırlama seremonisi, ikebana sanatı( çiçek düzenleme ), Japon geleneksel tiyatrosu, müziği, kukla tiyatrosu ve danstan ( Kyoto dansı) oluşan gösteriyi izledik.Japonya’nın en büyük BUDA Heykelinin bulunduğu Todai-ji Tapınağını ve geyiklerin serbestçe dolaştığı Nara Parkı’ nı gördük.Dünya’nın en hızlı treni olarak kabul edilen Shinkansen ( Kurşun Tren )

ABD‘nin 6 Ağustos 1945 günü Anola Gay isimli K-29 tipi bombardıman uçağından “ Little Boy “ adını verdiği atom bombasını atıp yaklaşık 140 bin kişinin ölümüne neden olduğu HİROŞİMA ‘ ya gittik.Hiroşima Barış Parkı, Atom Bombası Dom’ u, Barış Anıtı ve Müzesi, Çocuk Barış Anıtını gezdik.Hiroşima’dan feribotla gezimizin son durağı olan Miyajima Adası‘na geçiyoruz. Burada Itsukushima Tapınağı, Otari Kapısı ve Hazine Odasını gezip yine adada olan geyiklerle zaman geçirdikten sonra Kyoto’ya dönerek gezimizi bitiriyoruz.

RizVN Login

Dernek Üyeleri Girişi