Derneğimiz, Jose Marti KÜBA DOSTLUK DERNEĞİ işbirliği ile 26 Haziran – 05 Temmuz 2013 tarihleri arasında üyelerimiz, mezunlarımız ve misafirlerimizin katıldığı KÜBA KÜLTÜR GEZİSİ yapıldı.

 

Havana
Gezi ekibimiz Havana Del Puerto Caddesinde ATATÜRK büstü önünde toplu halde.Küba Dünya Halklarıyla Dayanışma Enstitüsü ( ICAP ) temsilcileriyle buluştuk. Kendilerine logomuzun olduğu el yapımı işlemeli bakır tabak ile ATATÜRK‘lü bir mini tepsi hediye ettik.

 


Morro Cabana Kalesi – Havana

Devrim Meydanı – Havana

Devrim Meydanı – Havana

 

"Muraleando" (Duvar resimleri) kültür projesi ziyaretiPerküsyonist Amadito VALDES ‘in de aralarında olduğu Buena Vista Sosyal Club Konserine gittik.
Zapata yarım adasında Laguna Del Tesoro lagününde tekneyle gezinti yapıldı, Küba yerlilerinin 400 yıl önceki yaşam şekillerinin canlandırıldığı Aldea Taina ve Timsah çiftliği ziyaret edildi.

 


Perküsyonist Amadito VALDES

Buena Vista Sosyal Club Konseri

Laguna Del Tesoro

Aldea Taina

Timsah çiftliği1961 yılında ABD‘nin desteğini arkasına alan sürgün Kübalıların, Fidel Castro rejimini yıkmak için gerçekleştirdikleri başarısız işgal girişiminin adını da çıkartmanın yapıldığı yer olan PLAYA GIRON (Domuzlar Körfezi) müzesini gezdik.

 

SANTA CLARA, Açık Hava Tren Müzesi

Che’in komutasındaki gerillalar 28 Aralık sabahının ilk saatlerinde Santa Clara şehrine girer.Başkentten destek için bir zırhlı tren gönderilir. Çatışmalar sırasında şehre gelen zırhlı tren bir karargâh olarak da kullanılmaktadır. Şehrin merkezinde ise gerillalara destek veren halk molotov kokteyli ile askerlere saldırır.Che, tarım fakültesinden alının buldozerlerle rayları bozar. Tren kısa sürede ele geçirilir. Muharebenin geçtiği ve zırhlı trenin ele geçirildiği yerde bugün bir açık hava müzesi ve anıtlar bulunmaktadır.

 

Che Guevara Mozolesi

   
Ernesto Che GUEVARA ve onun 1967 'de Bolivya'daki çalışmaları sırasında öldürülen on altı savaşçı arkadaşı için Küba hükümeti Santa Clara‘da bir anıt mezar yaptırarak Che‘nin hayatına adamıştır. 17 Ekim 1997'de Che Guevara'nın naaşı Bolivya'dan Küba'ya getirildi.

 

1889 yılında dönemin köle ve şeker kamışı zenginlerinden Tomas Terry’nin ölümünden sonra çocukları Cienfuegos’ta babalarının adını verdikleri Tomas Terry tiyatrosunu yaptırmışlar.

 

Cienfuegos

 

Tridinad

 

Sömürge döneminde şeker kamış plantasyonunda bulunan La Torre Izgana gözetleme kulesi

 

Camagüey

 

Küba milli marşının bestelenip ilk kez okunduğu şehir: Bayamo

 

Bayamo‘da Salsa‘da öğrendik.

 

Santiago de Cuba, Santa Efigenia mezarlığında: Küba‘nın 1895 yılında İspanyollar‘a karşı yapılan bağımsızlık savaşında ölen Küba‘nın ulusal kahramanı Jose Marti anıt mezarı ile, ünlü gitarist ve şarkı yazarı Compay Segunda‘nın mezarlarını ziyaret ettik.

 

26 Temmuz 1953 yılında Fidel Castro liderliğinde bir grup devrimci ile saldırdığı Moncada Kışlası‘nı gördük.

 

San Pedro de la Roca Kalesini gezdik.

 

İspanyolların Colomb döneminde Amerika Kıtasında inşa ettikleri ilk ev Santiago de Cuba

 

Santiago de Cuba Belediye Binası

Katedral

Ünlü Bacardi ailesinin özel koleksiyonlarının sergilendiği Bacardi Müzesi

Santiago de Cuba Devrim Meydanı

 

Havana‘da Amerikalı Yazar Ernest HEMINGWAY‘in önce bir süre kaldığı Hotel Ambos Mundos‘taki odasını, yaşadığı Finca Vigia ile “Yaşlı Adam ve Deniz“ isimli romanını yazdığı ve balık tutmaya gittiği Cojimar Köyü’nü ziyaret ettik.

 

Havana‘da müzik, aşçılık, el becerileri, sağlık ve pek çok konuda gönüllük esası ile düzenlenen eğitim projesi olan “Pogolotti“ Kültür Projesini ziyaret ettik.

 

Havana Morro Cabana Kalesi’nde koloniyel dönemden beri geleneksel olarak yapılan top atışı törenlerini izledik.

 

Puro fabrikası gezdik. Devlet tarafından işletilen puro fabrikalarında fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

UNESCO Dünya Mirası Bölgesi Vinales vadisinde ki, Los Jazmines tarih öncesi kaya resmini ziyaret ettik.

 

Cueva del Indio mağarasında sandalla gezinti yaptık.

 

Havana‘da Flamenko gecesine gittik ve Küba gezimizi tamamladık.

 

RizVN Login

Dernek Üyeleri Girişi